Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Mokradeł

2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, którego tegoroczne hasło brzmi: „Już czas na przywrócenie mokradeł”.

Światowy Dzień Mokradeł organizowany jest 2 lutego w ponad 95 krajach. Celem obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych.

Mokradła pełnią  ważną rolę w kształtowaniu różnorodności biologicznej, są środowiskiem życia bardzo wielu gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są gatunki rzadkie, znajdujące się na „czerwonych" listach np. fiołek torfowy, wątlik błotny czy batalion, kulik wielki oraz bąk.

Mimo tak ważnej roli, jaką mokradła odgrywają w ochronie klimatu, szacuje się, że od lat 70. XX w. zostało utraconych aż 35 proc. mokradeł na świecie. Dlatego naukowcy apelują o wspólne działania na rzecz ochrony i odtworzenia tych ekosystemów, gdyż dzięki temu można zredukować negatywne skutki zmian klimatu.

Jak wynika z danych Instytutu Melioracji Użytków Zielonych w Polsce, mokradła występują na powierzchni ok. 4,4 mln ha, co stanowi  niemal 14 % kraju z tego 4 % zajmują torfowiska o powierzchni większej niż 1 ha. Warto wiedzieć, że we wszystkich torfowiskach zmagazynowanych jest 35 mld m3 wody, czyli dwukrotnie więcej niż we wszystkich polskich jeziorach.

Należy także przypomnieć, że od wielu już lat jednostki PGL LP uczestniczą w projektach małej retencji.  Nadleśnictwo Okonek również zaangażowało się w tego typu projekt i w latach 2016-2022 zrealizaowało zadanie  pn.: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów  i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych.” Bezpośrednim jego efektem jest retencjonowanie 10 540 m3 wody (wybudowano 12 szt. zastawek, 6 przepustów służących retencji, oraz przywrócono potencjał mokradłowy siedmiu obszarom). Nadleśnctwo Okonek planuje dalsze działania w tym zakresie.

 

Żródło: PGL LP