Radni Okonka byli gośćmi Nadleśnictwa Okonek i zapoznali się z pozaprodukcyjną działalnością Lasów Państwowych i tutejszego Nadleśnictwa.
W dniu 07.09.2021 r. Nadleśnictwo Okonek gościło grupę radnych Rady Miejskiej w Okonku oraz Burmistrza Okonka. Z ramienia Nadleśnictwa sprawy referowali: Nadleśniczy Ryszard Standio oraz Sekretarz Mieczysław Rapta.
Celem wizyty było zapoznanie przedstawicieli samorządu z działalnością pozaprodukcyjną Nadleśnictwa w zakresie ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego i historii, oraz w zakresie ochrony klimatu.
Zadanie ochrony klimatu realizowane m.in. w ramach projektu: „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” polegało na budowie urządzeń wodnych w celu przywrócenia potencjału mokradłowego siedliskom przyrodniczym, które w skutek agrarnej działalności człowieka utraciły swój charakter, oraz odtworzeniu zbiorników retencyjnych. Projekt był dofinansowany ze środków POIiŚ z udziałem funduszy Unii Europejskiej.
Wizyta rozpoczęła się w oddz. 124 b, c w miejscu wybudowania zastawki kamienno drewnianej z przepustem oraz głęboczkiem na rzece Czarnej w celu przywrócenia potencjału siedlisk mokradłowych obszarom położonym przy rzece stanowiące dawniej bagna i łąki zalewowe. Realizacja zadania doprowadziła do piętrzenia o 0,48 m i zalania oraz wysokiego nawodnienia gruntów o powierzchni około 11 ha. Następnym zaprezentowanym obiektem była zastawka drewniano kamienna w oddz. 170 b, h na rzece Czarnej, której piętrzenie o wys. 0,50 m spowodowało zalanie około 9 ha. Zaprezentowano również zastawki zbudowane na rowach instalacji melioracyjnej w oddz. 171 h, która wraz z dwoma innymi obiektami położonymi wyżej tworzą obszary mokradłowe o pow. około 34 hektarów. Na przykładzie okazanych obiektów przedstawiono zasięg i znaczenie realizowanego projektu w skali lokalnej oraz globalnej.
Omówiono skalę realizacji zadań w zakresie ochrony klimatu na przestrzeni 20 lat. W Nadleśnictwie Okonek wybudowano: zastawki i progi spowalniające spływ wody 52 szt., przepusty służące retencji 7 szt., staw retencyjny 1 szt. o pojemności 10.540 m3. Łączna wartość tych urządzeń wynosi 1.185.752,29 zł.
Nadleśnictwo w zarządzanym obszarze przeznacza na ochronę wód 2.489,38 hektarów co stanowi 15,5 % pow. całkowitej nadleśnictwa. Są to grunty przeznaczone pod retencję – 21,93 ha, grunty - rowy – 15,02 ha, lasy wodochronne – 2.452,43 ha.
W zakresie ochrony przyrody zaprezentowano wdrażany projekt ochrony ptaków wodno-błotnych na terenie łąk położonych na 1000 hektarowym terenie zalewowym, który w latach 90tych ubiegłego wieku był również objęty działaniem retencyjnym co spowodowało odzyskanie potencjału mokradłowego i przywrócenie warunków do bytowania ptaków. Kontynuując działania w kierunku ochrony przyrody na tym terenie Nadleśnictwo Okonek na początku 2021 r. podpisałou mowę ze Stowarzyszeniem Ptaki Polskie o współpracy w restytucji obszaru o powierzchni około 600 ha na rzecz poprawy warunków bytowania ptaków wodno-błotnych i ochrony siedlisk mokradłowych.
Teren będący w zarządzie Nadleśnictwa Okonek to również obszary naznaczone historią. Jedno z takich miejsc to były niemiecki obóz jeniecki, którego istnienie nie może zostać zapomniane. Dlatego w 2019 r. Nadleśnictwo Okonek przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu upamiętniło wszystkich poległych, uwięzionych i zamęczonych żołnierzy wielu narodów w w/w obozie poprzez postawienie symbolicznego głazu i zbudowanie symbolicznej bramy obozowej.
Przykładem działań w zakresie ochrony przyrody jest rezerwat „Wrzosowiska w Okonku”, który powstał w 2008 r. obejmuje przeszło 200 ha wrzosowisk i muraw napiaskowych. Jest to rezerwat krajobrazowy, którego przedmiot ochrony wymaga ochrony czynnej. Dlatego, zgodnie z planem ochrony dla rezerwatu, Nadleśnictwo Okonek koordynuje usuwanie nalotu drzew i krzewów oraz koszenie zdrewniałego wrzosu.
Prezentowane na spotkaniu obiekty są przykładami działań i nie wyczerpują listy przedsięwzięć zrealizowanych przez Nadleśnictwo w działalności pozaprodukcyjnej.
Radni i Burmistrz Okonka wyrazili uznania dla przedstawionych działań i podkreślali że gdyby nie dzisiejsze spotkanie to nie mieliby okazji zobaczyć ich w taki sposób bo nie wiedzieli, że Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Okonek prowadzą tak wiele działań dodatkowych poza podstawową gospodarką leśną.
Fot. Nadleśnictwo Okonek