Asset Publisher
Wycieczka do lasu
Lasy Państwowe przygotowały Niezbędnik Bezpiecznego Turysty. Specjalnie przygotowane infografiki pomogą każdemu Turyście odpowiednio się przygotować do leśnej wycieczki.
Niezbędnik został przygotowany w dwóch częściach, w formacie A4 „Wycieczka do lasu – jak się przygotować”, która ułatwi spakowanie plecaka i sprawi, że Leśny Turysta o niczym nie zapomni.
W drugiej części, „Wycieczka do lasu – jak spędzić tam czas?” zamieszczono podpowiedzi dla tych Turystów, którym chwilowo brakuje pomysłów na spędzenie czasu w lesie albo chcą dopasować rodzaj aktywności do swoich zainteresowań lub potrzeb i możliwości. Plakaty tworzące ww. Niezbędnik Turysty przypominają wszystkim odwiedzającym zasady korzystania z lasów.
Jakie zwierzęta możesz spotkać w lesie...
Zagrożenia w lesie
Las to miejsce, do którego zawsze warto przyjść i do którego Lasy Państwowe serdecznie zapraszają. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń, które w nim występują. Niektóre z nich są związane z występującymi czynnikami naturalnymi a inne z działalnością człowieka.
Naturalne zagrożenia występujące w lesie:
- suche drzewa, które naturalnie występują w lesie i w każdej chwili mogą się przewrócić;
- konary drzew, które mogą się złamać i spaść;
- osłabione drzewa z widocznymi owocnikami grzybów, które mogą się przewrócić;
- powalone w całości lub złamane drzewa, które należy omijać, nie wchodzić na nie i nie wchodzić do dołów po karpach korzeniowych;
- wystające korzenie drzew, pieńki po ściętych drzewach, suche gałęzie, szyszki
i kamienie itp. leżące na ziemi, dziury i inne nierówności;
- strome zbocza wynikające z ukształtowania terenu;
- żmije, które są jadowite a jad może być niebezpieczny dla zdrowia. W przypadku ukąszenia należy zgłosić się do lekarza.
- kleszcze - należy zabezpieczać się przed nimi przez stosowanie odpowiedniej odzieży oraz używanie preparatów odstraszających owady;
- wyładowania oraz inne złe warunki atmosferyczne. Przy złej pogodzie (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg lub na drogach lód) zwiększa się ryzyko nieszczęśliwych wypadków. W takiej sytuacji zalecane jest nie przebywanie w lesie, gdyż każde drzewo może się przewrócić, złamać itp.
- organizmy i substancje wywołujące reakcje alergiczne;
- występujące w lesie trujące lub mogące wywołać poparzenia rośliny i grzyby;
- dzikie zwierzęta – pogryzienie, użądlenie, ukąszenie, zranienie lub stratowanie. Należy pamiętać, aby nie dotykać dzikich zwierząt, gdyż mogą być zarażone wścieklizną.
Zagrożenia w lesie pochodzenia antropogenicznego:
- prace leśne. Należy omijać miejsca, w których prowadzone są prace związane z wycinką drzew i wywozem drewna z lasu;
- maszyny leśne. W lesie należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ leśnymi drogami mogą poruszać się ciężki sprzęt oraz samochody osób pracujących w lesie;
- koleiny występujące po pracach leśnych;
- tłuczeń na drogach szutrowych nadleśnictwa;
- polowania regulujące liczebność zwierzyny;
- niewypały i niewybuchy z czasów wojny;
- wnyki, sidła i inne pułapki stosowane przez kłusowników. W takiej sytuacji należy bezwzględnie się oddalić i niezwłocznie zawiadomić służby leśne.
Pozostałe zagrożenia trudne do zidentyfikowania
Dobroczynny wpłw lasu na nasze zdrowie