Lista aktualności Lista aktualności

Skarb

 

Podczas prac rozpoznania i oczyszczania saperskiego wykonywanych przez firmę P.P.H. Telkaz Sp.z o.o., w ramach projektu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP", na obszarze Nadleśnictwa Okonek saperzy zasygnalizowali archeologom niespodziewane znalezisko. Saper, który dokonał znaleziska wykazał się profesjonalizmem, ponieważ skarb był ukryty pod śmieciami. Pomimo tego po usunięciu wierzchniej warstwy, zgodnie z zasadami pracy sapera, zagłębienie zostało ponownie sprawdzone i tak został znaleziony „Skarb z Okonka"

Był to zbiór przedmiotów wykonanych z brązu, ukryty w zniszczonym glinianym naczyniu.

Skarb składa się z 12 ozdób brązowych. Część z nich jest bogato zdobiona. Znalezisko zalegało do głębokości 75 cm licząc od obecnej powierzchni gruntu.

Wszystkie przedmioty są dobrze zachowane.

Wstępnie, na podstawie analogii depozyt można datować na późną epokę brązu czyli IX – VIII w p.n.e.

Skarb został poddany konserwacji. Obecnie trwają dalsze badania znaleziska.

Niebawem ten wyjątkowy zbiór rzadkich ozdób trafi do jednego z muzeów w północnej części województwa wielkopolskiego.

Skarb został znaleziony na terenie byłego poligonu wojskowego w Okonku. Gdzie od 1955 do 2000 roku prowadzone były ćwiczenia wojskowe. Poligon był głównie wykorzystywany przez wojska artyleryjskie i pancerne. Przez te wszystkie lata na tym terenie pozostało wiele powojskowych materiałów niebezpiecznych. W związku z tym Nadleśnictwo Okonek włączyło się do programu „Rekultywacja na cele przyrodnicze terenów zdegradowanych, popoligonowych i powojskowych zarządzanych przez PGL LP"" koordynowanego przez CKPŚ.

Wiecej informacji: http://www.okonek.pila.lasy.gov.pl/

Efektem tego programu jest oprócz oczyszczonego i bezpiecznego terenu odnalezienie unikatowych eksponatów

oraz   http://www.lasy.gov.pl/