Asset Publisher Asset Publisher

gospodarka łowiecka

Łowiectwo – jako element ochrony środowiska przyrodniczego stanowi ochronę zwierząt łownych (zwierzyny) i gospodarowanie ich zasobami w zgodzie z zasadami ekologii oraz zasadami racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Ośrodek Hodowli Zwierzyny nr 2 Nadleśnictwa Okonek (OHZ LP „Brokęcino-Bagnisko") został utworzony 19 grudnia 1994 r. na podstawie Decyzji Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Pierwotnie składał się on z dwóch obwodów - obwodu nr 2 i nr 3. Od roku 2008 OHZ składa się z jednego obwodu, w całości położonego na obszarze obrębu Okonek. Granica zachodnia obwodu przebiega po granicy województwa wielkopolskiego, natomiast od wschodu i południa lasy ograniczają grunty wiejskie i miejskie miejscowości: Wilcze Laski, Brokęcino, Okonek, Borucino, Pniewo i Ciosaniec. Na południu kompleks ten łączy się na niewielkim odcinku z lasami Nadleśnictwa Jastrowie. Całość OHZ „Brokęcino Bagnisko” znajduje się w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Okonek. W centralnej części opisywanego kompleksu leśnego, występuje ogromny obszar bezleśny. Jest to związane z wcześniejszym użytkowaniem tego terenu jako poligon wojskowy.

Teren ten jest pozostawiony do naturalnej sukcesji roślinności, a także częściowo zamieniony na obszar ochrony wrzosowisk. Urozmaicone ukształtowanie terenu oraz różnorodność form przyrodniczych daje duże możliwości do prowadzenia gospodarki łowieckiej. 

Główne gatunki gospodarcze na terenie łowiska stanowią jelenie, sarny oraz dziki. W roku 2020 szacowna liczebność zwierzyny grubej wyniosła kolejno około: 450 sztuk jelenia, 600 sztuk sarny, 200 sztuk dzików. Dodatkowo w obwodzie spotkać można wiele gatunków zwierzyny drobnej, takiej jak: lis, jenot, borsuk, tchórz oraz ptaków (gęsi, gołębie oraz słonki). Z gatunków chronionych na terenie obwodu występują wilki, których obecność świadczy o naturalnych charakterze łowiska. W chwili obecnej w części podmokłej OHZ na stałe zadomowiły sie również łosie.

Podstawowymi celami funkcjonowania OHZ LP „Brokęcino - Bagnisko” jest prowadzenie wzorcowego zagospodarowania łowiska i wdrażanie nowych osiągnięć z zakresu łowiectwa, prowadzenie badań naukowych, hodowla zwierząt łownych, prowadzenie szkoleń z zakresu łowiectwa.

Wysoki poziom zagospodarowania Ośrodka Hodowli Zwierzyny nr 2 utrzymany jest m.in. poprzez: systematyczne powiększanie i należyte uprawianie poletek łowieckich, zakładanie i pielęgnowanie sadów, utrzymywanie łąk w wysokiej kulturze uprawy i zakładanie nowych. Przydatność tego obszaru dla zwierzyny zwiększyły również ostatnie działania Nadleśnictwa Okonek, a mianowicie:
wydzierżawienie obszarów łąk w celu regularnego wykaszania, projekt poprawy warunków bytowania ptactwa wodno – błotnego realizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Jestem na Ptak, w ramach którego realizowane będzie wykaszanie części terenów oraz podniesienie poziomu wody w dorzeczu rzeki Czarnej. Uprawianie poletek łowieckich oraz koszenie łąk śródleśnych ma korzystny wpływ na ograniczenie szkód wyrządzonych w uprawach rolnych przez zwierzynę leśną.

Na terenie OHZ-tu oprócz realizacji celów związanych z prowadzeniem zagospodarowania łowisk wykonywane są również polowania. Połączenie wysokich stanów zwierzyny z urozmaiconą konfiguracją terenową łowiska sprzyja atrakcyjnym polowaniom. Szczególnie ciekawą przygodą łowiecka są polowania na jelenie byki podczas rykowiska. Ukształtowanie terenu umożliwia koncentrację jeleni podczas rykowiska w trudnodostępnych terenach. Dlatego też w tych właśnie miejscach odbywają się, jedne z bardziej widowiskowych rykowisk w regionie.