Lasy nadleśnictwa

Teren nadleśnictwa to obszar bardzo ciekawy przyrodniczo. Leży ono w obszarze nizinnym charakteryzującym się płaskim i falistym krajobrazem, z fragmentami terenu pagórkowatego. Urozmaicona rzeźba terenu z licznymi dolinami rzecznymi, bagienkami i obszarami torfowiskowymi sprzyja zróżnicowaniu przyrodniczemu, zarówno świata roślinnego jak i zwierzęcego. Jego rzeźba to głównie wynik działalności zlodowacenia bałtyckiego, z utworami geologicznymi takimi jak piaski i gliny zwałowe oraz piaski sandrowe. Z utworów tych wytworzyły się przede wszystkim gleby rdzawe (72%) oraz bielicowe (6%), poza tym występują tu też gleby torfowe, murszowate, brunatne, płowe i murszowe.

Lasy regionu

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile znajduje się na pograniczu województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, w przybliżeniu obejmuje obszar dawnego województwa pilskiego. Obejmuje zasięgiem obszar na pograniczu dwóch krain geograficznych: Niziny Wielkopolskiej i Pojezierza Pomorskiego. Obie te krainy przedzielone są Pradoliną Toruńsko-Eberswaldzką, którą płynie Noteć.

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Mapa(y) lasów

Zapraszamy do map LP

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.