Wydawca treści
ODNOWIENIE LASU
Odnowienie lasu – jest to powstawanie nowego lasu w sposób naturalny - czyli przez odnowienie naturalne, bądź sztuczny- sadzenie młodych sadzonek. Odnowienie lasu prowadzi się zawsze na powierzchniach leśnych, na których rósł kiedyś las. Zalesienia - to powstawanie lasu na powierzchniach nieleśnych np. nieużytkach, hałdach i gruntach porolnych.
Wyróżnia się rozmnażanie:
- generatywne tj. z nasion (siewem, samosiewem lub sadzeniem sadzonkami wyrosłymi z nasion),
- wegetatywne tj. z rozmnażanie z odrośli (rozmnażanie z pnia lub korzeni).
Ze względu na stopień wykorzystania sił przyrody, a także wkładu pracy ludzkiej wyróżnia się odnowienie:
- naturalne - przebiegające samorzutnie, samosiewem lub z odnowienia odroślowego, zwykle bez lub tylko z niewielkim udziałem człowieka; działalność człowieka w tym procesie ograniczać się może do przygotowania gleby pod nasiona, oraz zapewnienia urodzaju nasion poprzez szereg cięć i stopniowe odsłanianie samosiewu cięciami odsłaniającymi; w przypadku odrośli człowiek stara się wyprowadzić jeden, główny pęd (prowadnik) stopniowo usuwając konkurentów;
- sztuczne - przebiegające przy pomocy siewu lub sadzenia, zawsze przy udziale człowieka. Udział przyrody w procesie odnowienia ogranicza się do zapewnienia optymalnych warunków wzrostu; cały proces przygotowania do sadzenia (zasiewu), jak i samo sadzenie (siew) odbywa się przy udziale człowieka w sposób mechaniczny, bądź ręczny.
Źródło tekstu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnowienie_lasu
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/doku.php?id=s:sztuczne-odnowienie-lasu